Péče a zdraví

Jak pečovat o rotvajlera

Základní výbava pro rotvajlera

Pro rotvajlery se nejlépe hodí pevné kožené či nylonové obojky, řada chovatelů používá i dlouhé stahovací řetízky, které jsou vhodné i na výcvik. Jejich nevýhodou je, že mohou poničit srst, proto je doma psovi sundáme. Misku vybíráme raději větší, z odolného a dobře omyvatelného materiálu, nejlépe s výškově nastavitelným stojanem. Chováme-li psa doma, pořídíme mu i pelech, pokojovou boudu nebo klec – zkrátka místo, které bude jen jeho, kde se bude cítit bezpečně. Existují i boudy velikostně nastavitelné, mohou tak sloužit psovi po celý život. Nevýhodou pelechů je to, že řada psů je s oblibou trhá. Psa nenecháváme ležet na tvrdém podkladu. Dáme-li pod něho např. deku, zvýšíme tak jeho pohodlí a zamezíme tak vzniku nevzhledných mozolů na loktech, patách a bocích.

 

Jak pečovat o zevnějšek rotvajlera

Srst rotvajlera je udržovatelná jen s minimálním úsilím. Bohatě stačí psa 1x týdně přejet kartáčem či rukavicí na chlupy, pokud líná, kartáčujeme dle potřeby častěji. Pokud chceme psa vykoupat, což u tohoto plemene nutné není, použijeme pouze kvalitní šampon pro psy s obsahem norkového oleje. Lidské šampony psům narušují ochrannou vrstvu tuku, která mj. i odpuzuje špínu. Stříhat drápky není většinou třeba. Pokud se pohybem přece jen samy dostatečně neobrousí, opatrně je zkrátíme speciální kleštičkami. Zuby bychom měli rotvajlerovi kontrolovat alespoň jednou za měsíc. Pokud pes spolupracuje, můžeme mu je speciálním kartáčkem a pastou vyčistit. Odstranění zubního kamene necháme veterináři. Čištění uší se zpravidla nedoporučuje kvůli riziku zavlečení nečistot hlouběji do ucha či jeho poranění. Pokud jsou uši skutečně špinavé, použijeme dle návodu k tomu určený čistič uší. Nečistoty z očí odstraníme směrem ke koutkům vlhkým kapesníkem.

 

Jak poznat, že má náš rotvajler parazity

Přítomnost blech poznáme podle tmavých zrníček, která najdeme hlavně u kořene ocasu. Někteří psi blechy snášejí, aniž by se drbali. Přípravkem proti blechám musíme postříkat nejen psa, ale i jeho nejbližší okolí (na samotném psovi se drží cca pouhé 1 % celé bleší populace) a co nejčastěji vysáváme (nevytíráme, neboť blechy vlhkost milují). Klíšťata nevytrháváme, ale nejprve je udusíme tamponem namočeným v alkoholu a pak je vykroutíme. Psy preventivně alespoň 2 x ročně odčervujeme. Blechy a červi se vyskytují současně! Má-li pes blechy, s jistotou lze říci, že je též začerven. Měli bychom též dodržovat i doporučený plán očkování.

 

Jsou rotvajleři nemocní

Rotvajleři jsou všeobecně zdraví psi. Pokud je již nějaké potíže trápí, nejčastěji se pravděpodobně setkáte s dysplazií kyčelních kloubů, se zánětem dělohy či předkožky a průjmem. Pokud se pes neustále drbe, nepřiměřeně líná, působí otekle, má znečištěné oči, či se mu na kůži objevují strupy, šupinky a bouličky, může to ukazovat na alergii. Její příčiny určí zvěrolékař. Životu nebezpečná, u rotvajlerů naštěstí nepříliš častá, je torze žaludku, čili jeho otočení kolem své osy a následné zauzlení otvorů hltanu a střev. Pes dáví, ale vycházejí z něho pouze hleny. Máme-li podezření na torzi žaludku, psa okamžitě odvezeme k lékaři. Jde o vteřiny!