Zajímavosti o rotvajlerech

Zajímavosti o plemeni rotvajler

Z historie plemene rotvajler

Předky dnešních rotvajlerů byli velcí psi podobní dogám, kteří doprovázeli starověké Římany při dobyvatelských taženích Evropou.  Používali se k nahánění zvěře, kterou si vojáci brali s sebou jako válečnou kořist. Sloužili tedy spíše jako psi honáčtí a patrně se z nich vyvinula i další plemena, nejen rotvajleři.

Název rasy rotvajler je odvozen od německého městečka Rottweilu na řece Neckar, které bylo centrem dobytčích trhů. Jako průvodci obchodníků s dobytkem se začali využívat právě silní a nebojácní psi, kteří se v okolí Rottweilu vyskytovali. Svoji odvahu svým pánům prokazovali i při častých loupežných přepadeních. Rotvajleři se pro své vlastnosti stali oblíbenými i mezi řezníky a vysloužili si tak přídomek psi „řezničtí“. Z dobových obrázků víme, že se tito psi na přelomu 19. a 20. století podobali spíše psům salašnickým, měli i bílé skvrny.

Doba temna nastala pro rotvajlery koncem 19. století, kdy v Rottweilu obchod s dobytkem začal upadat a stejně tak se postupně snižovaly počty rotvajlerů. Pouze občas našli uplatnění jako hlídací či tažní psi. Nakonec zůstalo zachováno pouhých několik jedinců této rasy. Řízeným chovem se díky činnosti různých spolků na počátku 20. století podařilo jejich počty opět zvýšit a tehdy byly založeny i plemenné standardy.

 

Rotvajleři jsou mimořádní hlídači

Rotvajler byl díky svým schopnostem a povaze uznán již roku 1910 jako oficiální služební plemeno. Má nadprůměrné vlohy k výcviku na hlídacího nebo ochranného psa. Spolehlivě střeží nejen majetek, ale i bezpečnost členů své lidské smečky, při náznaku jejich ohrožení neváhá stanout na jejich obranu. Rotvajleři jsou velice dominantní psi s tendencí prosazovat vlastní vůli mezi jinými psy i mezi lidmi. K tomu druhému nesmí chovatel nikdy svolit, vždy musí stát v hierarchii „smečky“ nad svým psem a vyžadovat jeho respekt a poslušnost.

 

Rotvajler jako oblíbené psí plemeno

Štěňata rotvajlerů jsou nesmírně roztomilá a i v dospělosti se jedná o velmi pěkné psy. Díky svému vzhledu, oddanosti a odvaze tak patří v mnoha zemích mezi deset nejoblíbenějších a nejčastěji chovaných plemen.